Jak zrobić urnę z plexi?

Jak zrobić urnę z plexi?  

Kiedy przyda się urna z plexi?

Urnami wyborczymi nazywane są pojemniki, które pozwalają na gromadzenie wypełnionych kart. W ten sposób oddaje się głos w referendach, wyborach parlamentarnych czy podczas wszelkich innych świąt demokracji. W świetle przepisów Państwowej Komisji Wyborczej wszystkie urny wykorzystywane do zbierania głosów wyborczych powinny być przezroczyste. W myśl tych zasad urna z plexi może być wykorzystywana do zbierania głosów w wyborach.

Jednak urna z plexi znajdzie zastosowanie także w mniej oficjalnych sytuacjach. Taki pojemnik powszechnie stosuje się do tworzenia zbiórek pieniężnych. Przezroczyste urny można wykorzystać w szkołach czy placówkach publicznych do zbierania opinii o danym miejscu. Często urny z plexi nieprzezroczystego stają w zakładach pracy lub urzędach. W zależności od założeń można do nich wrzucać anonimowe petycje, wnioski, dokumenty, czy sprawozdania zmianowe. 

Urna z plexi - dlaczego warto wybrać ten materiał?

Znalazłeś się w jednej z wymienionych sytuacji? Zastanawiasz się, dlaczego warto wybrać urnę z plexi, a nie z drewna czy stali? Zaletą tego materiału jest transparentność, dlatego bez trudu zajrzysz do środka i ocenisz zawartość. Przezroczyste ścianki możesz pokryć plakatami lub wsunąć takie do wewnątrz. W ten sposób urna z plexi będzie spersonalizowana i charakterystyczna. 

Ten materiał ma jeszcze inne cechy cenione przy tego typu konstrukcjach. Przede wszystkim urna z plexi jest lekka i bez obaw możesz postawić ją na podwyższeniu, a w razie potrzeby schować. Gładka powierzchnia nie sprawia problemów w utrzymaniu czystości i z pomocą mokrej szmatki i detergentu usuniesz każdy brud. Żeby urna służyła jak najdłużej, unikaj oczyszczania jej z użyciem rozpuszczalników. Podczas przechowywania pamiętaj o podatności powierzchni na ścieranie, dlatego zabezpiecz urnę folią bąbelkową lub gazetami. 

Urna z plexi krok po kroku

Skoro wiesz już, że urna z plexi będzie dobrym pomysłem przy realizacji rozmaitych plebiscytów, możesz zabrać się za jej wykonanie. Na początek musisz określić, jakie rozmiary będzie miał taki pojemnik. Jeśli chcesz stworzyć urnę do zbierania dokumentów w urzędzie czy firmie, z pewnością będzie to obiekt o znacznych rozmiarach. Z kolei urna do zbierania datków czy pojedynczych kartek z opiniami nie musi być duża. 

Nie zawsze zamawianie gotowej urny jest najprostszym sposobem na jej pozyskanie. Gotowe pojemniki są stosunkowo drogie, a na koszt wpłynie także cena niewymiarowej przesyłki. Dlatego postaraj się samodzielnie przygotować urnę, wykorzystując do tego formatki dostępne w sklepie gabloty.com. Możesz wybrać zarówno grubość płyty, jak i wymiary zewnętrzne formatki. Pozwoli Ci to wykonać urnę z plexi w wymiarach najbardziej pasujących do zapotrzebowania. 

Pozostaje jeszcze pytanie, jak połączyć wszystkie elementy, żeby urna z plexi była stabilna? Na rynku znajdziesz specjalne kleje do pleksi, które bardzo trwale łączą ze sobą elementy. W czasie aplikacji dochodzi do reakcji chemicznych, w wyniku czego formatki zespalają się ze sobą. Taki proces często nazywany jest spawaniem pleksi. Jeśli nie masz pod ręką takiego środka i niekoniecznie zależy Ci na bardzo dużej odporności łączenia, możesz zastosować zwykły uniwersalny silikon przezroczysty.