Jak uczyć się historii?

Jak uczyć się historii?  

Dlaczego nauka historii jest taka trudna?

Historia należy do nauk, które cieszą się skrajnymi opiniami. W rzeczywistości nie ma wielkiego znaczenia, czy lepiej przyswajasz wiedzę humanistyczną, czy jesteś analitykiem. Jeśli przy pierwszych lekcjach coś zaskoczy, będziesz w stanie polubić się z historią, nawet dysponując umysłem ścisłowca. 

Trudność nauki historii polega na tym, że wiedza wymagająca przyswojenia jest znaczna. Tu konieczne jest nie tylko zapamiętanie faktów historycznych, dat i nazwisk najważniejszych postaci. Konieczne będzie również zrozumienie i wyjaśnienie sobie, co przyczyniło się do powstania takich działań, jak wyglądała sytuacja polityczna,   czy do czego dążyli główni aktorzy na arenie międzynarodowej. Dlatego sposób na to, jak uczyć się historii może niejednokrotnie odbiegać od tych, jakie wystarczą do nauki matematyki, chemii czy nawet języków obcych. 

Jak uczyć się historii - kilka porad

Istnieje kilka uniwersalnych sposobów na to, jak uczyć się historii. W nauce najważniejsze i najskuteczniejsze jest robienie notatek. Muszą być prowadzone samodzielnie, czytelnie i z wykorzystaniem własnych pomysłów. Popularnością cieszą się tak zwane mapy myśli, czyli kolorowe zestawienia skrótów myślowych, haseł i pojęć. Jeśli notatki przygotujesz samodzielnie, łatwiej będzie Ci później otworzyć sobie tok myślowy. 

Na jakie inne elementy warto zwrócić uwagę? Dobrym zwyczajem jest tłumaczenie danego zagadnienie komuś bliskiemu lub nawet samemu sobie przed lustrem. Raz odtworzone z pamięci zagadnienia, ciągi zdarzeń czy nazwiska następnym razem z równą łatwością wydobędą się z zakamarków pamięci. W newralgicznych momentach warto wspierać się programami dokumentalnymi, grami, artykułami, a nawet wycieczką do ważnych historycznie miejsc. 

Jak uczyć się historii - zapamiętaj najważniejsze fakty

Wszystkie wspomniane pomysły rozwiązują jednak tylko jeden z problemów, czyli pojęcie mechanizmów prowadzących do danego wydarzenia i jego efekty. Jednak nadal pozostaje Ci nauka dat, nazwisk i terminów historycznych. Co najtrudniejsze, musisz umieć je zestawić ze sobą, a także dopasować do konkretnych wydarzeń. Jak szybko uczyć się historii i zapamiętać wszystkie najważniejsze daty i nazwiska?

Tu z pomocą przyjdą niekonwencjonalne pomoce naukowe, które uruchomią niestandardowe mechanizmy w mózgu. Proponujemy wykorzystanie skojarzeń, które zostaną wywołane przez grafiki lub rysunki. Wiele poradników poruszających temat jak szybko uczyć się historii wskazuje na wykonywanie rysunków, które w jakiś sposób skojarzą się z faktami. Może to być rysunek przedstawiający postać, ciekawe przedstawienie daty czy nawet całej sytuacji politycznej. Im większą kreatywnością się wykażesz, tym szybciej utrwalisz zagadnienie. 

Innym sposobem na to, jak uczyć się historii jest zapisywanie najważniejszych dat, nazwisk i pojęć na tablicy umieszczonej w pokoju lub innym często uczęszczanym miejscu. Jeśli już kilka dni przed planowanym egzaminem czy sprawdzianem zaczniesz przyglądać się informacjom zawartym na tablicy, szybciej je przyswoisz. Przed kolejnym egzaminem umieścisz następne, a pozostawisz tylko najważniejsze z poprzedniego tematu. W ten sposób zachowasz ciągłość faktów i jeszcze lepiej utrwalisz sobie już znane zagadnienia. 


Jeśli chcesz wspierać swoją wiedzę poprzez tworzenie grafik czy zapisywanie dat, sięgnij po tablice suchościeralne lub magnetyczne z oferty sklepu gabloty.com. Możesz znaleźć u nas akcesoria różnej wielkości przeznaczone do pisania markerami, oznaczania magnesami czy naklejania karteczek. Dobierzesz odpowiednią wielkość, kolorystykę, a także sposób ich wykończenia. Tablica nie tylko pomoże Ci zrealizować pomysły na to, jak uczyć się historii, ale także będzie przydatna w wielu innych dziedzinach.