Jak uczyć się programowania?
Jakiego języka programowania warto się uczyć?
Programowanie jest jednym z niezwykle popularnych zajęć, a wysokie zarobki skłaniają kolejne osoby do wybrania tego kierunku lub samodzielną naukę. Bardzo często na prędkość i efektywność nauki wpływa rodzaj przyswojonego materiału. W przypadku programowania niektóre języki są łatwiejsze do przyswojenia, a inne sprawiają więcej problemu. Naturalnie, każdy chce nauczyć się możliwie najszybciej i najłatwiejszego sposobu kodowania. Pojawia się zatem pytanie: jakiego języka programowania warto się uczyć?
Jeśli poszukasz informacji na ten temat na forach dla programistów, czy popytasz wśród znajomych już pracujących w ten sposób, możesz uzyskać wiele sprzecznych informacji. Dla jednych łatwa jest Java i polecą właśnie ten sposób, od innych usłyszysz o PHP, a jeszcze ktoś inny poleci Ci rozpoczęcie od C++. Prawda jest taka, że nie ma żadnego znaczenia, od którego zaczniesz. Większość języków programowania jest opartych na podobnych zasadach. Jeśli nauczysz się już jednego z nich, w razie potrzeby kolejne posiądziesz jeszcze szybciej. Zatem odpowiedź na pytanie, jakiego języka programowania warto się uczyć, jest jedna - dowolnego.
Jak uczyć się programowania - kilka zasad
Jeśli zaczynasz przygodę z programowaniem, pewnie wiesz już, że musisz zapomnieć o wszystkich sposobach, które znałeś do tej pory. Tu nie ma miejsca na zakuwanie i wielogodzinne przesiadywanie wśród książek. Tu potrzebna jest analiza, wypracowanie własnych schematów działania i sposobów rozwiązywania problemów.
Jak uczyć się programowania? Przede wszystkim regularnie. Lepiej poświęcić jedną godzinę każdego dnia tygodnia niż 7 godzin w jednym z nich. Rozpisz sobie, jaką partię materiału lub element chcesz przeanalizować w ciągu tej godziny, a jeśli nie odniesiesz sukcesu, w pozostałej części doby może trafisz na jakiś pomysł.
Wśród porad często pojawia się rozmowa z gumową kaczką. O co chodzi? Jeśli znajdziesz rozwiązanie problemu lub błąd w kodzie, wytłumacz kaczce, skąd się tam wziął. Dzięki temu wiedzę przyswoisz także innymi zmysłami, a tłumaczenie problemu na głos pozwoli Ci zapamiętać jego błędne założenia i unikać ich w przyszłości. Nie zapominaj też o konsultacjach z innymi członkami kursu lub wykładowcami. Nie ma znaczenia, czy Ty tłumaczysz, a może jesteś słuchaczem. Taka kreatywna rozmowa pozwoli przeskoczyć w głowie pewne blokady i ruszyć do przodu.
Narzędzia ułatwiające naukę oprogramowania
Jak widzisz, organizacja nauki jest kluczowa do szybkiego i skutecznego przyswojenia wiedzy. Nie da się nauczyć wszystkiego w jeden tydzień, czy nawet rok, a przejście niektórych etapów zajmie Ci więcej czasu, niż innych. Musisz zatem zaopatrzyć się w narzędzia, za pomocą których sam ustalisz, jak uczyć się programowania. O jakie akcesoria chodzi?
Zacznij od tablicy suchościeralnej, która stanowi wyposażenie wszystkich biur programistów. To na niej na początkowym etapie możesz zapisać komendy sprawiające Ci największe trudności. Później będzie to świetne miejsce, żeby rozpisać struktury czy sposoby na programowanie obiektów. Tablica będzie też świetnym miejscem do konsultacji swoich pomysłów z innymi programistami, czyli prowadzenie jednego z najbardziej efektywnych sposobów na naukę.
W ofercie sklepu gabloty.com znajdziesz wiele różnego typu tablic suchościeralnych. Możesz wybrać gładkie tablice, na których sam naniesiesz wszystkie istotne informacje. Innym rozwiązaniem będzie tablica w formie tabelki, gdzie możesz zapisać kolejne etapy nauki dzień po dniu. Niezależnie od tego, jak uczysz się programowania i który język wybrałeś, taki element wyposażenia Twojego pokoju czy biura dobrze wypełni swoje zadanie i przyczyni się do szybszego pojęcia najważniejszych zagadnień.