Jak uczyć się na studiach?

Jak uczyć się na studiach?  

Jak uczyć się na studiach - kilka podstawowych zasad

Rozpoczynasz nowy etap nauki i zastanawiasz się jak się uczyć na studiach technicznych, ekonomicznych, humanistycznych i wszystkich innych? Niezależnie od profilu Twojej szkoły, większość zasad jest podobna. We wszystkich poradnikach, z jakimi będziesz miał do czynienia, będzie przewijało się sformułowanie o regularnej nauce. Tylko wówczas możliwe jest uzyskanie dobrych efektów bez strachu, czy zdążysz posiąść wystarczająco dużo wiedzy przed egzaminem. Badania naukowe także potwierdzają, że wiedza przyjmowana systematycznie najlepiej się utrwala i zostaje na dłużej. 

Nie zawsze jest możliwość regularnej nauki i wówczas pozostają działania awaryjne. Po pierwszej sesji egzaminacyjnej zauważysz, że wielu studentów działa w ten sposób i udaje im się zdobyć wszystkie zaliczenia. Jest kilka sposobów na to, jak uczyć się na studiach w ostatniej chwili i poniżej przedstawimy najważniejszą zasadę. Musisz jednak pamiętać, że wiedza zdobyta w ten sposób nie pozostanie na długo w głowie. 

Jak uczyć się na studiach, kiedy zostało niewiele czasu?

Jeśli do egzaminów został tydzień lub dwa, jest to ostatni dzwonek na ruszenie z nauką przed egzaminami. W tym wypadku potrzebujesz dobrego sposobu na rozpoczęcie sensownych przygotowań. Wiele poradników podpowiadających jak uczyć się na studiach przywołuje zasadę 20/80. W jej myśl wystarczy posiąść kluczowe 20 procent materiału, żeby zdać egzamin na 80 procent. To oczywiście tylko teoria i do nauki minimum materiału musisz mieć wiedzę, które informacje stanowią wspomnianą podstawę. Dlatego niezbędne jest przygotowywanie notatek lub choćby uważanie na zajęciach. 

Czy można i jak uczyć się na studiach systematycznie?

Systematyczna nauka podczas studiowania także jest możliwa i przy odrobinie dobrej woli może przynieść wiele korzyści. Nie oznacza to wcale, że będziesz musiał rezygnować z życia studenckiego czy powrotów do domu na weekend. Przede wszystkim musisz mieć odpowiedni plan, według którego będziesz się uczył. Nie sposób uczyć się wszystkiego na raz. Najlepiej poświęć nieco czasu na jeden lub dwa przedmioty każdego dnia. Przy czytaniu książek rozciągnij to w czasie i załóż sobie przeczytanie dwóch rozdziałów każdego dnia. Wówczas nie tylko nie znudzisz się lekturą, ale także lepiej utrwalisz sobie jej treść. Pamiętaj też o robieniu notatek podczas czytania, co ułatwi Ci przypomnienie sobie najważniejszych informacji. 

Żeby poprawić organizację pracy, rozpisz sobie plan działania na każdy najbliższy dzień. W notesie lub na specjalnej tablicy możesz zapisać najbardziej pilne zadania i kolejność ich wykonywania. Tablica suchościeralna to też najlepszy sposób na naukę słów z języków obcych. Wystarczy, że zapiszesz kilka z nich i za każdym razem przechodząc w pobliżu tablicy, odczytasz je. Kiedy już opanujesz daną partię, zmień słowa i napisz kolejne. Z pewnością szybciej wpadną Ci do głowy niż przy wkuwaniu. Pamiętaj, że systematyczną naukę warto rozpocząć już od pierwszego semestru. Wówczas ten sposób pracy wejdzie Ci w nawyk i w kolejnych semestrach będzie to już naturalne. 

Narzędzia usprawniające proces nauki

Niezależnie od tego, czy do egzaminów zostały Ci dwa tygodnie, a może zaczynasz przygodę z uczelnią i masz jeszcze sporo czasu, zainwestuj w niezbędne pomoce. We wszystkich wymienionych przykładach pojawia się tablica do zapisywania słówek, czy kolejnych zadań. Zapisywanie kroków możesz prowadzić na tablicach suchościeralnych, które oferuje sklep gabloty.com. Możesz tu wybrać puste tablice lub przygotowane wcześniej tabele w postaci planów tygodniowych. W nich zapiszesz sobie kolejne zadania z kilkudniowym wyprzedzeniem. 

Jak się uczyć na studiach technicznych i innych wykorzystując te narzędzia? Do zapisywania użyjesz odpowiednich pisaków. Wybierz kilka kolorów, dzięki czemu zanotujesz najpotrzebniejsze sprawy i te mogące poczekać. Ciekawym pomysłem są też karteczki samoprzylepne, które pomogą Ci w nauce słówek obcych czy terminów naukowych. Musisz jednak pamiętać, że wspomniane tablice i inne pomoce naukowe są w stanie jedynie usprawnić Twoją naukę, jednak nie przeprowadzą zadań za Ciebie.