Jak się uczyć matematyki?

Jak się uczyć matematyki?  

Wiele rodziców zachodzi w głowę jak uczyć dziecko matematyki, z kolei dzieci zastanawiają się, czy i dlaczego w ogóle warto uczyć się matematyki. Matematyka jest tak naprawdę wszędzie, gdzie się obejrzymy. Nieustannie z niej korzystamy w codziennym życiu. W sklepie, czy w pracy podczas różnego rodzaju obliczeń. Przydaje nam się również wtedy, kiedy analizujemy różne rachunki za prąd lub gaz i sprawdzamy, czy wszystko się zgadza.

Choć matematyki można nie lubić, należy przyjąć, że nie da się bez niej przeżyć jednego dnia. Nauka matematyki nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Na początku nie jest łatwo, ponieważ matematyka jest nauką abstrakcyjną. Kiedy zrozumiemy, że za pomocą cyfr można wyjaśnić cały świat, nauka tej dziedziny wiedzy staje się znacznie łatwiejsza.

Jak uczyć dziecko matematyki?

Zarówno dzieci, jak i dorośli potrzebują znajomości zasad matematycznych. Dlaczego? Matematykę wykorzystuje się w bardzo wielu branżach zawodowych. Wśród nich można wymienić np.: programowanie, inżynierię, kartografię, mechatronikę, informatykę  zawody związane z fizyką, czy pracę polegającą na przeprowadzaniu badań statystycznych. 

Matematyka przydaje się nie tylko w codziennym życiu podczas liczenia pieniędzy, ale także w czasie analizowania różnych sytuacji. Matematyka rozwija myślenie logiczne. Wiedza matematyczna przydaje się również rodzicom, którzy dzięki niej są w stanie pomóc swoim pociechom w nauce.

Jak uczyć matematyki? 

Matematyka to język natury, ponieważ formuły matematyczne znajdują swoje zastosowanie w takich przedmiotach jak chemia, czy fizyka. W przeciwieństwie do konkretnej fizyki matematyka jest abstrakcyjna. Z kolei fizyka opisuje zjawiska, które da się zaobserwować w rzeczywistości. Rozumienie matematyki wspiera:

 • liczenie w myślach, które niektórym sprawia trudności

 • kształtowanie przestrzenno-czasowej intuicji

 • abstrakcyjne myślenie i naukę wyciągania wniosków na podstawie dowodów

 • umiejętność definiowania części – np. jak podzielić czekoladę, aby wystarczyło dla wszystkich

Jak się uczyć matematyki? Tablica suchościeralna

Tablice suchościeralne sprawdzą się nie tylko w szkolnej ławce. Nadają się doskonale również do nauki w domowym zaciszu. A ponadto mogą stanowić ciekawy element dekoracyjny. Wybierając tablicę suchościeralną, zapobiegasz marnotrawstwu papieru, a tym samym wykazujesz się troską o ekologię.

Używając tablicy suchościeralnej do nauki matematyki, masz większą płaszczyznę do zagospodarowania. Możesz rozpisywać formuły matematyczne, zapisywać równania, czy tłumaczyć ułamki posługując się prostymi rysunkami. Dobrym rozwiązaniem jest również korzystanie z kolorowych mazaków suchościeralnych. Sprawią, że nauka nie będzie nudna, a poszczególne części równania lub formuły, będą wyraźnie zaznaczone. Z kolei czerwony mazak pozwoli Ci skutecznie uwidocznić popełnione błędy. 

Jak się uczyć matematyki i robić to szybko?

Zdarza się, że materiału jest dużo, a czasu do przyswojenia go, jest stosunkowo niewiele. Zwykle jest to potrzebne w przypadku: różnych olimpiad szkolnych, egzaminów maturalnych, czy wstępnych egzaminów do szkół, egzaminów doszkalających dla pracowników. Jak łatwo zauważyć, nie tylko dzieci potrzebują szybkiej i efektywnej nauki matematyki. 

Jak szybko nauczyć się matematyki?

 • Podziel materiał na części i rozplanuj realizację każdej z nich,

 • Poruszaj się od zadań prostszych, do bardziej skomplikowanych,

 • Zrób sobie zeszyt z formułami, aksjomatami, twierdzeniami, który zawsze będziesz mieć pod ręką,

 • Regularnie rozwiązuj po kilka zadań cechujących się różnym stopniem trudności,

 • Rób regularne testy online lub wykonuj ćwiczenia zawarte w podręczniku,

 • Sformułuj sobie wyraźny cel i motywację do nauki,

 • Znajdź mentora, który będzie wspierał Cię w rozwoju.