Układanie planu lekcji dla Szkoły Podstawowej

Układanie planu lekcji dla Szkoły Podstawowej  

Plan lekcji szkoły podstawowej: jak zacząć?

Podczas ustalania planu lekcji szkoły podstawowej placówka powinna uwzględnić zasady ochrony zdrowia i higieny pracy. Szczegółowe wymagania zostały zapisane we wskazaniach Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która sprawuje nadzór nad higieną warunków nauczania i wychowania dzieci oraz młodzieży. 

Jakimi zasadami powinna kierować się dyrekcja podczas ustalania planu lekcji szkoły podstawowej?

Poniższe zasady, którymi należy kierować się podczas układania planu lekcji szkoły podstawowej, wynikają z wytycznych przedstawionych przez inspekcję sanitarną. Podczas ustalania harmonogramu dla klas szkoły podstawowej, warto pamiętać o tym, aby:

  • zajęcia lekcyjne rozpoczynały się o stałej porze,

  • przedmioty uznane za trudne nie były wprowadzane na 1. i po 5. lekcji,

  • na początku i na końcu tygodnia zaplanować mniej godzin lekcyjnych, niż w środku tygodnia,

  • ustalić maksymalną liczbę trudnych przedmiotów, które będą realizowane w danym dniu,

  • równomiernie obciążać uczniów zajęciami lekcyjnymi,

  • podczas planowania uwzględniać limity godzin przypadające na dany dzień,

  • każdego dnia planować zajęcia z elementami ruchu,

  • unikać zdwajania godzin danego przedmiotu,

  • oddzielać zajęcia przerwami, które pozwolą uczniom na odpoczynek i spożycie posiłku.

Układanie planu lekcji szkoły podstawowej: jak ułatwić sobie pracę?

Układanie planu lekcji szkoły podstawowej to wymagające zadanie. Należy wziąć pod uwagę dostępność nauczycieli poszczególnych przedmiotów, a także zasady dotyczące higieny pracy umysłowej uczniów. Z tego względu warto sięgać po narzędzia wspierające organizację czasu wszystkich klas szkoły podstawowej.

Z pomocą przychodzi tablica suchościeralna do układania planu lekcji. Największy plan lekcji, który można na niej sporządzić obejmuje 40 klas i 70 nauczycieli lub 30 klas, 30 sal i 60 nauczycieli. Dostępne są różne wersje w zależności od potrzeb danej placówki. Siatka do planowania to nadruk wykonany z użyciem najnowszej technologii, uniemożliwiającej jego usunięcie. Tablica oprawiona jest w aluminiową ramę anodowaną. Dzięki zastosowaniu kolorowych znaczników magnetycznych (po 30 dla każdego nauczyciela) układanie planu lekcji szkoły podstawowej będzie przebiegało w sposób sprawny oraz intuicyjny.

Błędy popełniane przy układaniu planu lekcji szkoły podstawowej – czego unikać?

Niewłaściwa organizacja lekcji może skutkować kontrolą sanepidu i przykrymi konsekwencjami. Świadome podejście do organizacji procesu nauczania pozwoli wyeliminować błędy, zanim zdążą się one pojawić. Częstym błędem dyrektorów szkół jest zbyt duże zróżnicowanie godzin rozpoczynania się zajęć. Zdarza się, że różnica ta wynosi dwie godziny, a czasem nawet więcej. 

Równie częstym błędem jest zapominanie o zajęciach ruchowych dla uczniów lub zajęciach z elementami ruchu, które powinny odbywać się każdego dnia. Brak tego typu zajęć powoduje spadek koncentracji u uczniów, a także gorsze przyswajanie wiedzy. Zasadniczym błędem jest również organizowanie 5-minutowych przerw dla uczniów i równoczesny brak przerwy 20-minutowej.

Układanie planu lekcji szkoły podstawowej: klasy IV-VI i starsze

Podczas układania planu lekcji szkoły podstawowej w klasach IV-VI oraz starszych należy uwzględniać czas skupienia uczniów i organizować przerwy śródlekcyjne. Co więcej, przerwy pomiędzy zajęciami powinny wynosić przynajmniej 10 minut. Należy pamiętać także o tym, aby lekcje, na których dominuje  konieczność bezruchu lub długotrwała koncentracja, nie występowały koło siebie w ciągu dnia. Takie zajęcia nie powinny odbywać się również pod koniec dnia, w momencie, gdy uczniowie są już zmęczeni.

Układanie planu lekcji szkoły podstawowej – korzystaj z narzędzi pomocniczych

Układanie planu lekcji szkoły podstawowej to zajęcie wymagające czujności na wielu wymiarach.  Należy trzymać się wytycznych podanych przez Ministerstwo, a przy tym zadbać o poszanowanie higieny pracy umysłowej. Tablica suchościeralna do układania planu lekcji to świetne narzędzie wspierające proces powstawania planu. Dzięki kolorowym znacznikom i wielu rubryczkom, ułożenie planu zajęć dla całej szkoły będzie przebiegało sprawnie i bezproblemowo.