Jak robić ładne notatki?

Jak robić ładne notatki?  

Dobre przygotowanie to podstawa

Niezależnie od tego, czy notujesz na lekcji, na wykładach, czy podczas szkolenia – potrzebujesz przynajmniej kilku narzędzi. Zwolennicy klasycznego podejścia do notowania powinni być wyposażeni w zeszyty i kolorowe cienkopisy lub zakreślacze. Z kolei dla miłośników technologii doskonałym narzędziem do notowania może być telefon, tablet lub komputer. 

Jesteś w stanie znaleźć wiele aplikacji, które wesprą Twoje robienie notatek. Oprócz dokumentów Googla i synchronizacji z chmurą warto sięgnąć też po narzędzia służące do mindmapingu, czy do pracy zespołowej lub projektowej. Rozwiązaniem dla tych, którzy chcieliby połączyć podejście klasyczne z nowymi technologiami, jest np. tablet graficzny. Dzięki czujnikom zawartym w urządzeniu, obraz z tradycyjnej kartki od razu przenoszony jest na ekran telefonu, tabletu, czy komputera.

Nowocześni miłośnicy klasyki i tablice suchościeralne

Nowocześni miłośnicy klasyki chętnie sięgają po tablice suchościeralne. Robienie ładnych, graficznych notatek to dzisiaj doskonałe narzędzie szkoleniowe. Na tablicy suchościeralnej nie tylko zmieścisz większą ilość informacji, ale przede wszystkim notatka będzie bardziej czytelna. Co ciekawe, tak przygotowaną notatkę, możesz z łatwością wykorzystać do celów szkoleniowych.

Jeśli nawet pandemia ponownie zamknie nas w domach, wciąż możesz realizować swoje cele szkoleniowe z użyciem tablic suchościeralnych, nagrywając filmiki na YouTube lub TikToka, który coraz częściej staje się narzędziem wykorzystywanym w biznesie. Na tablicy suchościeralnej z łatwością zrobisz notatki bazujące na sketchnotingu. 

Sztuka robienia ładnych notatek – czym jest sketchnoting?

Sketchnoting jest sztuką robienia notatek wspomagającą zapamiętywanie informacji poprzez przenoszenie ich do formy wizualnej. Może przybierać formę rysunków, schematów, szkiców, czy po prostu rysuneczków typu doodle (odpowiedników naszych polskich „bazgrołów”). Tak sporządzone notatki są ciekawsze dla naszego mózgu i pozwalają na przyswajanie wiedzy, poprzez łączenie jej z konkretnymi wyobrażeniami. 

Na tablicy suchościeralnej można w sposób perfekcyjny przeprowadzić sketchnoting i np. zapisać cały proces w postaci przyspieszonego wideo. W ten sposób możesz przygotować całe szkolenie dla swoich odbiorców i opublikować je na YouTube lub udostępnić na swoich mediach społecznościowych. Tablica suchościeralna sprawdzi się również do robienia prywatnych notatek, ale tutaj warto zauważyć, że w dzisiejszych czasach samo robienie notatek jest sztuką i również może być tematem szkolenia.

Ładne notatki na konferencjach i spotkaniach biznesowych

Użycie tablicy suchościeralnej to doskonały pomysł na przedstawienie wiedzy na konferencjach lub na spotkaniach biznesowych. Czasy nudnych prezentacji zrobionych w Power Point na szczęście już się kończą, a ich miejsce zajmują zajęcia kreatywne – wykraczające poza ideę standardowego wykładu.

Jak zrobić dobre notatki? 

Żeby zrobić dobre notatki, należy posiadać kilka istotnych umiejętności:

  • uważne i responsywne słuchanie, polegające nie tylko na biernym odbiorze, ale również na wchodzeniu w dialog i przetwarzaniu przyswojonej wiedzy,

  • analizowanie przyswojonego materiału, wyrażające się między innymi w szukaniu punktów wspólnych dla poszczególnych informacji i znajdowaniu pewnego wspólnego ciągu,

  • syntetyzowanie informacji,

  • łączenie przyswojonych informacji z prostymi skojarzeniami, które pozwolą zbudować schemat notatki.

Jeśli do robienia notatek zamierzasz używać tablicy suchościeralnej, warto sięgnąć po kolorowe mazaki, aby oddzielać od siebie poszczególne części notatki. Takie notowanie jest nie tylko przyjemne, ale przede wszystkim podsuwa umysłowi konkretne wyobrażenia, które stają się swego rodzaju kotwicą dla wiedzy.