Pleksi bezbarwna - cena, wady, zalety i zastosowanie

Pleksi bezbarwna - cena, wady, zalety i zastosowanie  

Pleksi jest materiałem porównywanym do szkła. Wykonywane z tworzywa sztucznego daje ogromne możliwości do formowania konstrukcji. Szczególnie pleksi bezbarwna jest materiałem, który znajduje szereg zastosowań w wielu dziedzinach. Dlaczego warto po nią sięgnąć i jakie konstrukcje są wykonywane ze szkła akrylowego? 

Co to jest pleksi bezbarwna i gdzie się ją stosuje?

Pleksi to potoczna nazwa metakrylanu metylu, który wykorzystywany jest do tworzenia tafli. Możesz spotkać się również z określeniem szkła akrylowego, co wskazuje na transparentny charakter materiału. Produkty wykonywane są w skomplikowanych procesach, gdzie z granulatu tworzona jest masa, która następnie formowana jest w arkusze. To z nich możesz otrzymać wybranej wielkości taflę lub formatki bezbarwnego materiału. 

Zastosowanie pleksi jest bardzo szerokie, a z uwagi na niektóre parametry ten materiał niejednokrotnie wypiera szkło. Z tworzywa wykonuje się przegrody w zabudowie balkonów, tarasów czy ogrodów zimowych. Pleksi bezbarwna wykorzystywana jest także do budowy szklarni czy innych konstrukcji przydatnych w ogrodnictwie. Dodatkowo znajduje szereg zastosowań wewnątrz budynków. Może być wykorzystywana do tworzenia przesłon w łazience, półek meblowych czy przeszkleń w drzwiach lub stoliku. Z drobnych formatek pleksi bezbarwnej tworzone są pojemniki na kosmetyki, stojaki sklepowe, kieszenie na ulotki i wiele innych konstrukcji. 

Wady i zalety pleksi bezbarwnej

Pleksi bezbarwna jest tworzywem sztucznym i właściwości tego materiału są podobne do wielu innych tworzyw. Proces produkcji pozwala na uzyskanie formatek w przystępnych cenach, dlatego w tym elemencie pleksi może konkurować ze szkłem. Zaletą jest też łatwość formowania poszczególnych elementów za pomocą elektronarzędzi czy nawet narzędzi ręcznych. Pleksi bezbarwna nie kruszy się podczas wiercenia czy cięcia, co znacznie przyspiesza pracę. Dodatkowo nie wymaga specjalistycznych maszyn i narzędzi do modernizacji. Materiał jest też lekki, odporny na wilgoć i czynniki atmosferyczne, a także bezpieczny w wypadku uszkodzenia.

Nie ma materiałów, które są pozbawione wad. Jednak należy dobierać je w taki sposób, żeby ich ilość w danym zastosowaniu była mniejsza od korzyści płynących z użycia materiału. Tak samo jest w przypadku pleksi bezbarwnej. Do największych wad trzeba zaliczyć słabą odporność na środki chemiczne jak benzyny, czy inne rozpuszczalniki. Aplikowane na powierzchnię mogą prowadzić do powstawania drobnych pęknięć. Wielu użytkowników podaje w wątpliwość także walory estetyczne pleksi bezbarwnej. Szczególnie w ogrodach zimowych, przeszkleniach balkonów czy tarasów lepiej prezentuje się szkło. 

Pleksi bezbarwna - cena

Ogromne możliwości zastosowania sprawiają, że pleksi bezbarwna dostępna jest w ogromnej ilości różnorodnych wariantów. Poszczególne elementy różnią się nie tylko powierzchnią, czyli wymiarami zewnętrznymi. Pleksi bezbarwna dostarczana jest w elementach o różnej grubości. Najcieńsze produkty mają 2 - 3 milimetry grubości, z kolei największe to już kilkadziesiąt milimetrów. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje pleksi bezbarwna, cena uwarunkowana jest przede wszystkim wymiarami. Metr kwadratowy pleksi bezbarwnej różni się w zależności od jej grubości. Przeglądając ofertę sklepu gabloty.com w zakładce materiały i usługi znajdziesz formatki z pleksi wraz z cenami. To pozwoli Ci się dokładnie zorientować, ile zapłacisz za elementy potrzebne do przygotowania wybranej konstrukcji.