Terrarium z plexi  

Hodowla zwierząt lub roślin egzotycznych wymaga zapewnienia im odpowiednich warunków. Jednym ze sposobów na stworzenie mikroklimatu i bezpiecznego środowiska jest terrarium z plexi. Takie pomieszczenie jest wygodne w obsłudze i estetyczne, a wykonanie go nawet własnoręcznie nie sprawi problemu.  

Zalety terrarium z plexi 

Terrarium to pojemnik lub pomieszczenie, które ma na celu stworzenie właściwego mikroklimatu dla hodowli zwierząt egzotycznych. Głównie umieszcza się w nim drobne gady i płazy, a ponadto rośliny charakterystyczne dla ich środowiska naturalnego. Ponadto wewnątrz obiektu należy utrzymać poziom temperatury i wilgotności powietrza dominujący w środowisku naturalnym hodowanych organizmów żywych. Terrarium ma też pełnić inne funkcje. Jako obiekt z grupy wiwariów, ma za zadanie prezentację znajdujących się wewnątrz przedstawicieli fauny i flory. W związku z tym czy terrarium z plexi spełni wszystkie warunki, jakie stawiane są takim obiektom?

Terrarium z plexi może okazać się rozwiązaniem, które pobije konstrukcje wykonywane z innych materiałów. Do połączenia ścianek ze sobą nie potrzeba ramy z drewna, aluminium czy stali. Dzięki temu terrarium z plexi jest całkowicie przezroczyste i umożliwia łatwą prezentację hodowli. Porównując je do szkła, przewagę uzyskuje w znacznie niższej wadze. Z kolei terrarium z plexi jest odrobinę mniej odporne na zarysowania niż ściany wykonane ze szkła.

Konstrukcja terrarium z plexi nie będzie sprawiała problemów w utrzymaniu czystości. Z łatwością można czyścić gładkie powierzchnie, a nawet stosować do tego standardowe detergenty. Tworzywo nie niszczy się pod wpływem działania światła słonecznego, nie wspominając już o sztucznym, które z reguły naświetla takie obiekty. Warto dodać, że ścianki terrarium z plexi są też cieplejsze w dotyku, co może być przyjemne dla zwierząt stałocieplnych. 

Jak wykonać terrarium z plexi?

Do wykonania terrarium z plexi nie są potrzebne wysokie umiejętności techniczne. Potrzebne będzie trochę precyzji i zastosowanie odpowiednich preparatów. Odpowiednio przygotowane i precyzyjnie przycięte formatki można łączyć ze sobą za pomocą bezbarwnego silikonu. Znacznie trwalsze połączenie zapewnia rozpuszczalnik zmieszany z klejem polimeryzacyjnym. W tym wypadku potrzebne Ci będzie wygodne stanowisko i trochę doświadczenia. Dodatkowo terrarium z plexi można wzmocnić obejmami czy pokrywą. Dzięki temu konstrukcja będzie stabilniejsza. 

Dobrze sklejone terrarium z plexi z łatwością sprosta wymaganiom, jakie stawiane są takim obiektom. W przypadku terrarium nie działają znaczne wewnętrzne siły rozporowe, jak ma to miejsce przy akwariach napełnionych wodą. Rośliny uprawiane są najczęściej w donicach, a hodowane zwierzęta nie będą w stanie z dużą siłą napierać na ścianki konstrukcji. W tym przypadku więcej uwagi będziesz musiał poświęcić na zabezpieczenie przed przeciekaniem terrarium z plexi, a szczególnie jego dolnych krawędzi. 

Formatki na wymiar do budowy terrarium z plexi 

Chcesz na własną rękę zbudować terrarium z plexi? Masz pomysł na wykonanie konstrukcji na wymiar, która będzie dokładnie pasowała do Twoje zabudowy? Potrzebne Ci będą pomysły, preparaty wymienione wcześniej i oczywiście odrobina wolnego czasu. Ze zdobyciem tworzywa na terrarium z plexi nie będzie problemu, ponieważ możesz skorzystać z oferty firmy Karta, właściciela sklepu gabloty.com. 

Dlaczego właśnie tutaj powinieneś zwrócić się po materiał na terrarium z plexi? Poza gotowymi gablotami i konstrukcjami z tworzywa sztucznego, w asortymencie znajdują się także formatki z pleksi. Wyroby różnią się między sobą grubością oraz wymiarami powierzchni. Jeśli jednak wybierzesz odpowiednie materiały na terrarium z plexi, możesz zlecić nam przycięcie ich na wymiar. Dzięki temu otrzymasz elementy w dokładnych wymiarach, z precyzyjnie przygotowanymi i zabezpieczonymi krawędziami. To ograniczy do minimum problemy montażowe.