Wyroby z pleksi  

Polimetakrylan metylu to tworzywo sztuczne, któremu nadano potoczną nazwę pleksi. Z uwagi na przystępną cenę, łatwość produkcji i właściwości ten materiał cieszy się popularnością w wielu dziedzinach życia. Wyroby z pleksi mogą stać się ciekawymi elementami dekoracyjnymi lub funkcjonalnymi dodatkami. Jakie wyroby z pleksi najczęściej można spotkać i dlaczego właśnie ten materiał wybrać?

Wyroby z pleksi - właściwości produktów

Tworzywa sztuczne w większości wykonywane są z granulatu, który pod wpływem wysokiej temperatury rozpuszcza się i trafia do formy. W zależności od typu tworzywa i zastosowanych dodatków można uzyskać inny wygląd i kształt produktu. Taka łatwość formowania sprawia, że wyroby z pleksi znajdują zastosowanie w domu i na zewnątrz. 

Pleksi jest materiałem odpornym na działanie wilgoci. Dobrze znosi także długotrwałe nasłonecznienie czy wpływ skrajnych temperatur. Wyroby z pleksi mogą niszczyć się pod wpływem działania rozpuszczalników czy benzyny, wówczas pojawiają się na nich mikropęknięcia. Ich powierzchnia jest podatna na zarysowania, jednak w odróżnieniu od szkła, nie rozbija się na drobne kawałki w wyniku uszkodzenia mechanicznego. Dzięki temu wyroby z pleksi uznawane są za bardzo bezpieczne i zalecane nawet w miejscach przebywania najmłodszych.

Tworzywo sztuczne może mieć niemal dowolny kolor, co uzyskuje się poprzez dodanie pigmentów w procesie produkcyjnym. Wyroby z pleksi zachowują przy tym częściową transparentności i przepuszczają promienie słoneczne, co wpływa na jeszcze ciekawszy efekt dekoracyjny. Dodatkową zaletą jest możliwość dowolnego formowania elementów i nadawanie im wybranego kształtu za pomocą narzędzi CNC lub mechanicznych.

Jakie wyroby z pleksi cieszą się popularnością?

W nowoczesnych aranżacjach domów i obiektów użyteczności ważne jest to, żeby produkt mógł łączyć w sobie funkcjonalność z estetyką. W przypadku wyrobów z pleksi o funkcjonalności i walorach estetycznych pisaliśmy już wcześniej. Wspomniane połączenie sprawia, że materiał znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach aranżacji wnętrz. 

Najbardziej powszechnym sposobem na wykorzystanie tworzywa są tabliczki informacyjne. Takie wyroby z pleksi mogą stanowić dekorację na stołach bankietowych czy weselnych. Często dwie połączone tabliczki umieszczone w podstawie, pomiędzy którymi znajduje się skrócone menu, można znaleźć w restauracjach czy barach. Z kolei w obiektach biurowych i użyteczności publicznej znajdują się tabliczki przed drzwiami. Wówczas wyroby z pleksi pomagają petentom trafić do odpowiedniej osoby.

W ostatnich miesiącach wyroby z pleksi stały się jeszcze popularniejsze za sprawą osłony, jaką tworzą ograniczając możliwości rozprzestrzeniania się wirusów. Transparentne przesłony stały się nieodłącznym elementem sklepów, punktów usługowych czy gabinetów kosmetycznych. Takie wyroby z pleksi można łatwo myć, a w razie potrzeby zdjąć. Pozwalają też na stały kontakt wzrokowy pomiędzy klientem a obsługą. 

Tworzywo sztuczne wykorzystywane jest także do tworzenia i zabezpieczania elementów dekoracyjnych. Wyroby z pleksi uformowane w graniastosłupy chronią eksponaty w muzeach czy na wystawach. Często za przesłoną z tworzywa pojawiają się modele czy makiety wykonane do prezentacji obiektów. Nie można zapominać także o tym, że wyroby z pleksi mogą służyć do budowy akwarium, terrarium, a nawet szklarni ogrodniczych. 

Wyroby z pleksi tworzone we własnym zakresie - gdzie zdobyć materiał

Powyżej wymieniono tylko część pomysłów na wyroby z pleksi. Właściwości materiału i możliwość łatwej obróbki sprawiają, że produkt można wykorzystać na wiele innych sposobów. Jeśli masz pomysł na inne wyroby z pleksi i chcesz wykonać je samodzielnie, zwróć uwagę na ofertę firmy Karta, właściciela sklepu gabloty.com. W asortymencie sklepu możesz znaleźć formatki o różnych wymiarach i grubościach. Firma świadczy także usługi cięcia na wymiar z prezentowanych formatek. Dzięki temu możesz zdobyć materiał, który wykorzystasz do samodzielnego tworzenia własnych wyrobów z pleksi.