Płyta plexi na ścianę

Płyta plexi na ścianę  

W ostatnich latach cenione stały się aranżacje wnętrz, w których wykorzystuje się oryginalne dekoracje. Jednym z nietypowych rozwiązań architektonicznych stosowanych wewnątrz pomieszczeń jest pleksa na ścianę. Ten materiał może odgrywać rolę funkcjonalnej osłony przed wieloma czynnikami. Jednak w niektórych nowoczesnych aranżacjach plexi na ścianę stanowi także element dekoracyjny. 

Gdzie i po co stosować plexi na ścianę?

Przeźroczyste tworzywo sztuczne, takie jak polimetakrylan metylu, jest wykorzystywane w wielu dziedzinach naszego życia. Ten materiał doceniany jest za parametry techniczne oraz estetykę. Możliwość wytworzenia powłoki w dowolnym kolorze sprawia, że sprawdza się także jako materiał dekoracyjny. Wśród różnych zastosowań warto wymienić możliwość mocowania płyt plexi na ścianę

Pleksi na ścianie może być stosowane jako osłona powierzchni przed zabrudzeniem lub wilgocią. Przezroczysta płyta umieszczona w obrębie zlewu lub umywalki ochroni ścianę przed notorycznym zalewaniem. Można umieścić osłonę również w miejscach przygotowywania posiłków w kuchni. Tu także plexi na ścianie pozwoli uniknąć zalania czy trwałego zabrudzenia powierzchni.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na ściany w obiektach o charakterze zabytkowym. W łazienkach muzealnych wyjątkowa struktura ściany lub dekoracja może znaleźć się także w łazience. Pleksa na ścianę będzie stanowiła zabezpieczenie dziedzictwa kulturowego i jednocześnie umożliwi utrzymanie funkcjonalności pomieszczenia. 

W nietypowych aranżacjach pleksa na ścianę będzie też wykorzystywana tylko i wyłącznie z uwagi na swoje walory estetyczne. Materiał jest dostępny w wielu kolorach, co pozwoli tworzyć z niego dekoracje ścienne. Za powierzchnią z tworzywa sztucznego może znajdować się ważne zdjęcie, dyplom lub inny dokument. Z formowanych w różne kształty formatek plexi na ścianie można wykonać dekoracyjne wzory lub awangardowe kolaże. 

Pleksa na ścianę działową 

Część odważniejszych projektantów wnętrz i dekoratorów idzie w swoich pracach jeszcze o krok dalej. Zamiast plexi na ścianę wykonywana jest cała ściana z tego materiału. Konstrukcje ścianek działowych wypełnionych płytami o sporej grubości stanowią przebój wielu nowoczesnych aranżacji. Dlaczego warto na nie postawić?

Główną zaletą ścianek działowych z tworzywa sztucznego jest niepowtarzalny i intrygujący wygląd. Konstrukcja może być wykonana z płyty przezroczystej, wówczas pozwala na swobodne rozchodzenie się naturalnego światła po wnętrzu. Z kolei kolorowa pleksa na ścianę działową stworzy półprzezroczystą dekorację. Zapewni nieco więcej dyskrecji w salonie czy kuchni, a jednocześnie przepuści część promieni słonecznych. Warto dodać, że kolorowa pleksa na ścianę wpłynie na barwę poświaty, jaka będzie dominująca wewnątrz takiego pomieszczenia. 

Wśród zalet płyt plexi na ścianę działową należy wymienić także niewielką cenę wykończenia. Formatka może być tańsza nawet od konstrukcji z suchej zabudowy. Ponadto nie sprawi żadnych problemów montażowych, a wykonywanie pracy nie wiąże się z uciążliwym remontem większości mieszkania. Można zamontować ją do konstrukcji drewnianej, stelaża aluminiowego lub zabudowy meblowej jako jej ścianę tylną. Pleksa na ścianę działową w minimalnym stopniu zabiera przestrzeń, ponieważ wraz z konstrukcją jej szerokość nie musi przekraczać kilku centymetrów. 

Pleksa na ścianę - gdzie zamówić?

Niezależnie od tego, czy pleksa na ścianę ma stworzyć dekorację, czy nietypowy element zabudowy, potrzebne będzie zamówienie odpowiedniej formatki. W tym celu warto zwrócić się do firmy Karta, właściciela sklepu gabloty.com. W asortymencie sklepu znajdują się różnego rodzaju formatki, które można wykorzystać jako dekorację lub przesłonę. Na specjalne zamówienie sklep może dla Ciebie przygotować także płyty plexi na ścianę działową o wybranych wymiarach. W przypadku nietypowych zamówień skontaktuj się z nami za pomocą formularza dostępnego na stronie.