Pleksi na dach

Pleksi na dach  

Rozwój i dostępność materiałów budowlanych sprawia, że możemy sięgać po produkty, które zapewniają najwięcej korzyści dla wznoszonej konstrukcji. W szczególnych konstrukcjach budowlanych sporym zainteresowaniem cieszy się pleksa na dach. Wykonanie połaci z tego materiału może przynieść wiele korzyści szczególnie w miejscach, gdzie ważna jest transparentność tego materiału. Gdzie przyda się pleksa dachowa i jak ją montować?

Pleksa na dach - najważniejsze cechy

Tworzywa sztuczne o wysokim poziomie przezroczystości, takie jak polimetakrylan metylu przebojem zdobywają branżę budowlaną. Stosowane są nie tylko w konstrukcjach obiektów komercyjnych, sklepów, punktów usługowych czy restauracji. Trafiają również do naszych domów i konstrukcji wokół nich. Pleksa na dach jest jednym z przykładów stosowania takich materiałów.

Najważniejszą zaletą tworzywa sztucznego stosowanego na połaci dachowej jest niewielka waga materiału. W porównaniu do szkła pleksa dachowa jest nawet do trzech razy lżejsza, przy takiej samej grubości. Dzięki temu możliwe jest stosowanie jej na konstrukcjach drewnianych bez potrzeby szczególnego wzmocnienia ich. Ponadto pleksi sprawdzi się przy połaciach starszych lub w miejscach, gdzie brak jest warunków technicznych na lepsze posadowienie konstrukcji nośnej. 

Wśród innych zalet warto wymienić także łatwość modernizacji kształtu płyty i jej obróbki. Formatki z tworzywa sztucznego można przyciąć na wymiar, dzięki czemu będą precyzyjnie pasowały w wybrane miejsce. Pleksa na dach może mieć nawiercone otwory, co ułatwi dopasowanie jej do kształtu połaci lub montaż. Co ważne, za pomocą standardowych wierteł można samodzielnie wykonać otwory przelotowe w tym materiale. To ułatwi montaż pleksy dachowej w pobliżu domu lub w ogrodzie. 

Poza wspomnianymi zaletami warto wymienić także transparentność i przepuszczanie promieni słonecznych. W szczególnych typach aranżacji i konstrukcji takie cechy okażą się pożądane. Pleksa na dach ma również przystępną cenę w porównaniu do szkła. Nie tłucze się jak materiał z kwarcu, tylko pęka, często zachowując jednolitą powierzchnię. 

W jakich miejscach przyda się pleksa dachowa?

Połacie z tworzywa sztucznego pleksa na dach nie są stosowane jako główne osłony domów mieszkalnych czy budynków użytkowych. Mogą stanowić wypełnienie świetlików dachowych czy wywietrzników, jednak w tym wypadku częściej używa się szkła. Pleksa dachowa często pojawia się za to na powierzchni obiektów wolnostojących lub znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie domów. Wykorzystywana jest do tworzenia wiat przystankowych oraz zadaszeń nad przejściami lub przewiązkami w przestrzeni miejskiej. Dzięki temu pleksa na dach jednocześnie tworzy osłonę przed czynnikami atmosferycznymi i zapewnia dostęp do naturalnego światła. 

Wokół domu pleksa na dach układana jest na wiatach, tarasach czy balkonach. Z pomocą tego materiału można budować także tarasy zimowe, które staną się atrakcyjnym miejscem do spędzania wolnego czasu. Pleksa dachowa może zwieńczyć nie tylko dach, ale także służyć do budowy przesłon pionowych. Z uwagi na niską cenę w porównaniu do szkła, pleksa dachowa może stać się również częścią szklarni czy tunelu w ogrodzie. Tu ponownie należy wskazać na niewielką wagę i odporność mechaniczną tego typu materiału jako dodatkowe zalety.

Jak montować pleksę na dachu?

Łatwe formowanie i możliwość mechanicznej modernizacji sprawia, że sposobów na montaż pleksy na dach jest wiele. Popularnym rozwiązaniem jest zamówienie na wymiar formatek i montaż poszczególnych elementów w konstrukcjach ramek aluminiowych. Dopasowanie i zakup ramek może jednak podnosić koszty oraz powodować trudności wykonywania prac. Alternatywnym rozwiązaniem dla montażu pleksy dachowej jest mocowanie jej na klemach podobnych do konstrukcji stosowanych w fotowoltaice. Cieńsze płyty z pleksy dachowej można przewiercić już na miejscu podczas montażu i w ten sposób zamocować je do wybranej konstrukcji drewnianej.