Pleksa na stół
Właściwości i parametry techniczne niektórych tworzyw sztucznych sprawiają, że korzystamy z nich bardzo chętnie. Jednym ze sposobów na wykończenie mebli jest pleksa na stół. Powłoka z tworzywa sztucznego może przynieść wiele korzyści zarówno meblom wykonywanym z innych materiałów, jak i pozwala tworzyć całkiem nowe.
Pleksa na stół - czy warto tworzyć taką osłonę?
Lubisz swoje meble w domu lub biurze? Sporo kosztował Cię stół z drewnianym blatem do jadalni i teraz drżysz za każdym razem, kiedy bawią się przy nim dzieci? Pleksa na stół jest rozwiązaniem, którego szukasz. Powłoka z tworzywa sztucznego o grubości kilku milimetrów sprawi, że z radością będziesz spoglądał na zabawy prowadzone przy stole. Jednocześnie nie zasłonisz ciekawego dekoracyjnego rysunku drewna, jaki daje naturalne drewno.
Pleksa na stół zapobiegnie zarysowaniu lub zalaniu mebla wodą. To na jej powierzchni zatrzymają się wszystkie uszkodzenia mechaniczne, uderzenia, a nawet wysoka temperatura z naczyń kuchennych. Niska temperatura topnienia tworzywa sprawi, że w takich sytuacjach pleksa na stół będzie do wyrzucenia. Jednak w przypadku stołu drewnianego o wartości kilku tysięcy złotych uszkodzenie tworzywa wiąże się ze znacznie niższymi kosztami.
Nie tylko w kuchni czy przy stole w salonie warto zastosować pleksę na stół. To znakomity sposób na uchronienie mebla przed uszkodzeniem w przypadku prac ręcznych i manufaktury. Dzięki nakładce z tworzywa sztucznego stół warsztatowy czy biurko dziecka nie ulegnie uszkodzeniu przez zarysowanie, pomalowanie farbami czy klejem błyskawicznym. Tworzywo sztuczne zatrzyma wszystkie zabrudzenia, a możliwość zdjęcia podkładki pozwoli swobodnie korzystać ze stołu na wiele sposobów.
Pleksa na stół stała się także bardzo popularnym narzędziem w walce z rozprzestrzenianiem się wirusów. W ostatnich miesiącach coraz częściej dezynfekujemy nie tylko dłonie, ale także przedmioty codziennego użytku, w tym meble. Dlatego pleksa na stół może uchronić przed zniszczeniem meble w biurach, czy urzędach. Gładka powierzchnia ułatwi dezynfekcję, a tworzywo ochroni mebel przed zamoknięciem czy zniszczeniem środkami dezynfekującymi.
Pleksa na stół czy stół z pleksy?
Pleksa jest tworzywem o niewielkiej wadze, które bardzo łatwo można formować. Z tego powodu niekoniecznie musi być wykorzystywana jedynie jako pleksa na stół. Płyty o większej grubości można wykorzystać do tworzenia blatów stołowych, a nawet całych konstrukcji tych mebli. Na forach internetowych dla majsterkowiczów możesz znaleźć wiele przykładów takich rozwiązań i inspiracji na samodzielnie przygotowanie stołu.
Czy warto tworzyć stół z tworzywa sztucznego? Takie meble nie są uznawane za bardzo estetyczne, jednak w szczególnych aranżacjach mogą się sprawdzić. Przezroczysta pleksa na stół jest w stanie ukazać ciekawe podłoże blatu. Można pod nią przyklejać nietypowe zdjęcia czy stare gazety, które staną się oryginalną dekoracją. Znaczenie może mieć także bardzo niewielka waga całego mebla i większa odporność na stłuczenie niż ma to miejsce w przypadku szkła.
Pleksa na stół jako element informacyjny
Pleksa na stół niekonieczne musi zasłaniać blat mebla lub wręcz go tworzyć. Czasem ten materiał pojawia się na stole jako element wyposażenia, który pełni ściśle określoną funkcję. Najczęściej pleksa na stół w postaci stojaków jest wykorzystywana do tworzenia wizytówki dla przebywającej przy im osoby. Sprawdza się to w biurach lub urzędach, gdzie petent otrzymuje sprawną informację, że trafił do właściwej osoby. Często pleksa na stół jest wykorzystywana do numerowania stolików na bankietach czy weselach.
Przy takim wykorzystaniu pleksy na stół liczy się przede wszystkim łatwość formowania tego materiału. Formatkę z tworzywa można przyciąć na dowolny wymiar i nadać jej wybrany kształt. Co więcej, przy zastosowaniu maszyn, możliwe jest wygrawerowanie na jej powierzchni numeru lub wybranej informacji. Dzięki temu pleksa na stół stanie się estetyczną i niezwykle trwałą wizytówką.