koszt plexi

Ile kosztuje pleksa?  

Pleksa to tworzywo sztuczne, którego właściwości często porównywane są do szkła. Poza parametrami technicznymi i wytrzymałościowymi dobrze jest także porównać oba materiały pod względem ceny. Ile kosztuje pleksa i jakie czynniki mają wpływ na jej ostateczny koszt?

Ile kosztuje pleksa i co ma na to wpływ?

Trudno jednoznacznie określić ile kosztuje pleksa. Cena poszczególnych wyrobów zależna jest od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest grubość płyty z tworzywa sztucznego. Naturalne jest, że do produkcji grubszych płyt potrzebne będzie więcej materiału, dlatego cena produktu wzrośnie. Dlatego najtańsze będą płyty bardzo cienkie, których grubość nie przekracza dwóch milimetrów. Najdroższa okaże się kilkunastomilimetrowa pleksa. Cena produktów rośnie wraz z ich grubością, choć nie zawsze proporcjonalnie. 

Drugim czynnikiem, który ma wpływ na to, ile kosztuje pleksa, będzie rodzaj tworzywa sztucznego. Chodzi tu przede wszystkim o to, czy wybierzesz powierzchnię kolorową, a może pleksę przezroczystą. Cena różni się co prawda w niewielkim zakresie, jednak jest zauważalna. Wybierając standardową pleksę przezroczystą, cena produktu okaże się kilkanaście procent niższa, niż w przypadku kolorowej. Wynika to z procesu produkcyjnego, w ramach którego do granulatu polimetakrylu metylu dodaje się pigment. Poza standardowymi wariantami kolorystycznymi możliwe jest wykonanie pleksi w nietypowych barwach. Musisz jednak pamiętać, że bardziej unikalny kolor to wyższa cena. 

Warto poruszyć jeszcze jeden czynnik, który ma wpływ na to, ile kosztuje pleksa, czyli powierzchnia produktu. Najczęściej ostateczna cena obliczana jest w formie kwoty za metr lub centymetr kwadratowy. Przy zamawianiu formatek może się jednak okazać, że niektóre z mniejszych elementów będą proporcjonalnie tańsze, niż formatki o dużych wymiarach. Skąd się bierze taka nietypowa zależność w kosztach pleksy? Cena może wynikać z tego, że formatki u niektórych sprzedawców tworzone są z odpadów po cięciu innych elementów. Dzięki temu udaje się odzyskać mniejsze elementy, które zamiast trafić do przetworzenia, mogą okazać się jeszcze pełnowartościowym towarem. 

Pleksa - cena dodatkowych usług

Zamówienie pleksi często wiąże się z jednoczesną potrzebą wykonania dodatkowych modyfikacji formatki. Warto jednak pamiętać, że w większości przypadków na cenę pleksi wpływ będą miały właśnie usługi dodatkowe. O jakie usługi chodzi?

Podstawową zamawianą usługą jest przycięcie formatki na wymiar. Ten materiał jest stosunkowo trudny w precyzyjnej obróbce i korzystając z ręcznych narzędzi lub elektronarzędzi trudno uzyskać satysfakcjonujący efekt. Dlatego dobrym pomysłem jest zlecenie wycięcia odpowiedniego elementu z formatki pleksy przezroczystej. Cena takiej usługi zależna jest od długości cięcia, a często także grubości materiału. Jednak stosowane w profesjonalnych zakładach maszyny CNC lub plotery są w stanie uzyskać bardzo precyzyjne wymiary i kształty elementu.

Poza samym cięciem na tych samych maszynach można wykonywać także inne obróbki. Powszechnym zabiegiem jest fazowanie krawędzi, czyli szlifowanie ich pod kątem na szczycie brzegu. Można także zlecić wykonanie otworów lub wycięcie nietypowego kształtu. W takich przypadkach to ile kosztuje pleksa, zależy od indywidualnej wyceny poszczególnych prac. 

Pleksa - cena przykładowych wyrobów

Ceny elementów i usług wykonywanych na formatkach z pleksy różnią się między sobą. Rozmaite urządzenia i dostęp do materiałów sprawia, że możesz przebierać w ofertach i porównywać je ze sobą. Analizując ofertę firmy Karta, właściciela sklepu gabloty.com można przedstawić kilka przykładowych cen. Łatwo porównać oferowane w sklepie formatki o wymiarach 20 x 30 mm o różnych grubościach. Cena pleksy przezroczystej o grubości 1,8 mm to około 9 złotych. Dla porównania, formatki o takich samych rozmiarach o grubości 4 i 5 milimetrów kosztują około 13 i 15 złotych. W ofercie sklepu można znaleźć także wiele innych wariantów wymiarowych i grubości.