Akwarium z pleski

Akwarium z pleksi  

Akwarium jest pojemnikiem, który jednoznacznie kojarzy się ze szkłem. Jednak coraz większą popularnością cieszy się akwarium z akrylu czy pleksi. Tworzywa sztuczne użyte do budowy pojemnika mogą okazać się nie tylko tańsze od szkła hartowanego. Dają też możliwość łatwego wykonania konstrukcji dokładnie odpowiadającej konkretnemu zapotrzebowaniu. Jak zrobić pokrywę do akwarium i czego użyć do tworzenia samego zbiornika? Podpowiadamy.

Akwarium z akrylu - czy warto?

Przyzwyczailiśmy się już, że akwarium to pojemnik wykonany ze szkła. Jednak rosnąca popularność tworzyw sztucznych sprawiła, że coraz łatwiej możesz spotkać akwarium z akrylu. Ten materiał jest łatwiejszy w obróbce od szkła i łatwo można dokonać w nim drobnych poprawek czy modyfikacji. Tworzywo sztuczne jest też lekkie, co sprawdzi się szczególnie w pojemnikach przeznaczonych do hodowli owadów czy roślin. Brak wody w zbiorniku przy jego niewielkiej wadze własnej sprawia, że akwarium z plexi nie będzie wymagało bardzo stabilnej konstrukcji. Jeśli chodzi o parametry wytrzymałościowe czy transparentność tej konstrukcji, obudowa akwarium z plexi może konkurować ze szkłem. Jedynym problemem jest skłonność do odkształceń, która dotyczy szczególnie konstrukcji z cienkiego tworzywa. 

Czym mocować akwarium z akrylu?

Obudowa akwarium wykonana z tworzywa sztucznego przede wszystkim musi być szczelna. Cały pojemnik będzie wypełniony wodą, dlatego wszystkie łączenia należy sumiennie zabezpieczyć. Najlepszym sposobem na połączenie ścianek w akwarium z plexi będzie użycie klejów rozpuszczalnikowych. Nie są one łatwo dostępne w handlu detalicznym, dlatego bardziej powszechnym rozwiązaniem wydaje się rozpuszczalnik zmieszany z klejem polimeryzacyjnym. Ważne jest, żeby podczas procesu klejenia obudowa akwarium weszła w reakcję podobną do procesu częściowego stopienia. 

Część majsterkowiczów wykonuje akwarium z plexi, w którym poszczególne elementy połączone są za pomocą silikonu. Z uwagi na słabe parametry wytrzymałościowe silikonu nie poleca się takiej metody stosować w przypadku pojemników, które będą wypełnione wodą. Silikon można stosować przy akwariach dla owadów czy roślin lub w terrariach. Wówczas nie przeszkadzają śladowe ilości wilgoci, a pojemnik nie zniszczy się pod wpływem siły naporu na ścianki.

Wracając do siły naporu, podczas budowy akwarium z akrylu warto zwrócić uwagę na potrzebę wykonania poprzecznych wzmocnień. Napór wody na ścianki w przypadku dużych pojemników jest ogromny i może dojść do odkształceń w ściankach. Takie wzmocnienia poprzeczne najczęściej wykonywane są w górnej części w miejscu, gdzie nakładana jest na akwarium pokrywa. Ich szerokość i gęstość mocowania zależna jest od pojemności zbiornika i grubości tworzywa sztucznego użytego do jego budowy. 

Jak zrobić pokrywę do akwarium?

Choć akwarium z plexi cieszy się coraz większą popularnością, niewiele osób decyduje się na samodzielne wykonanie takiej konstrukcji. Często problemem jest dostęp do odpowiednich klejów i materiałów o znacznej grubości. Tymczasem pokrywa akwarium wykonana z tworzywa sztucznego to już bardzo popularna konstrukcja. Na taką decyduje się wielu miłośników akwarystyki. 

Jak zrobić pokrywę do akwarium z pleksi? W tym wypadku najważniejszy jest odpowiedni projekt i dokładne zaplanowanie całości. Poza tym panuje w zasadzie całkowita dowolność. Możesz wybrać konstrukcję, która będzie nakładana na akwarium z akrylu. Niejednokrotnie wystarczy jedna warstwa pleksi, która będzie nałożona na górę zbiornika. Pokrywa może być dodatkowo ozdobiona oświetleniem LED, które poprawi wygląd akwarium. Często spotyka się konstrukcje wyposażone w klapy, przez które można doglądać żyjątek zamieszkujących akwarium z plexi. Sam najlepiej ocenisz zapotrzebowanie i znajdziesz rozwiązanie na stworzenie odpowiedniej konstrukcji.