Czym ciąć pleksi?

Czym ciąć pleksi?  

Transparentne tworzywa sztuczne od dawna stają się konkurencją dla szkła. Wśród zalet, takich jak przystępna cena i niewielka waga produktów należy wymienić także możliwość łatwej obróbki. Czym ciąć pleksi w warunkach domowych, jak się do tego zabrać i czy taki proces ma sens?

Czym ciąć pleksi - domowe metody 

Pleksi to określenie dla transparentnych tworzyw sztucznych, które w wielu dziedzinach wypierają już tradycyjne szkło. Arkusze z tworzywa znajdują zastosowanie w budownictwie i przemyśle, ale także w rękach domorosłych majsterkowiczów. Pytanie, czym i jak ciąć pleksi najczęściej pada właśnie w przydomowych warsztatach. Decydując się na takie cięcie, pamiętaj, że do ręcznego cięcia nadają się jedynie arkusze o grubości do 4 milimetrów. Przy grubszych proces będzie długotrwały i niewart ostatecznego efektu. 

Domowych metod na formowanie tego materiału jest kilka. Jak większość tworzyw sztucznych także pleksi ma niską odporość na temperaturę. Dlatego najczęstszą odpowiedzią na pytanie, czym ciąć pleksi jest rozgrzany nóż lub pręt. Wymaga to jednak częstego nagrzewania i sprawdza się głównie przy niewielkich nacięciach. Jak ciąć pleksi innymi metodami? Kolejnym popularnym sposobem jest zastosowanie piły ręcznej z odpowiednią tarczą do tworzyw sztucznych. Możesz sięgnąć także po piłkę wrzecionową, jednak ta nadaje się tylko do cienkich tafli. 

Jak ciąć pleksi z użyciem elektronarzędzi? Obecnie na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które sprawdzą się przy cięciu materiałów. Możesz sięgnąć po rozmaite pilarki wyposażone w tarczę lub brzeszczot. Często majsterkowicze sięgają po urządzenia wielofunkcyjne, które lepiej sprawdzają się przy drobnych remontach, niż cięciu tworzywa sztucznego. W takim razie czym ciąć pleksi, żeby cieszyć się z doskonałych efektów? Naszym zdaniem najlepszym urządzeniem jest wyrzynarka, wyposażona w brzeszczot z bardzo drobnymi zębami. Takie urządzenie bez trudu położysz na arkuszu i poprowadzisz cięcie. Wyrzynarka będzie najlepsza przy wykonywaniu linii krzywych i jako jedno z nielicznych urządzeń jest w stanie wyciąć koło czy półkole. 

Jak ciąć pleksi?

Skoro wiesz już czym ciąć pleksi, pora poznać kilka wskazówek na to, jak przeprowadzić takie prace. Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzesz, zadbaj o właściwą stabilizację arkusza. Materiał ten jest stosunkowo lekki i w czasie cięcia może podskakiwać wraz z ruchami narzędzia. To znacznie utrudnia pracę z pleksi i sprawia, że miejsce cięcia jest mocno poszarpane. Dla ułatwienia pracy możesz sięgnąć po magnesy neodymowe, które stabilnie przytrzymają cięty arkusz.

Od czego zacząć cięcie? Jak ciąć pleksi, jeśli potrzebujesz element ze środka arkusza? Najlepiej będzie zacząć od wykonania otworu przelotowego z użyciem wiertarki. Jego wielkość musisz dopasować w zależności od techniki cięcia. W przypadku wyrzynarki wystarczy, że jego średnica będzie miała kilka milimetrów. Jeśli wybierasz nóż lub piłkę ręczną, średnica musi być większa. 

Alternatywa dla cięcia domowymi metodami

Dowiedziałeś się czym i jak ciąć pleksi, jednak te metody są skuteczne jedynie przy niewielkich elementach i wykonywaniu drobnych poprawek. Żadna z metod nie sprawdzi się w przypadku przycinania większych arkuszy i pracy na sporą skalę. Dodatkowo w każdej z nich pozostają zadziory na krawędziach, co z kolei nie jest specjalnie estetyczne. W takim razie czym ciąć pleksi, żeby uniknąć tych problemów? 

Odpowiedź wydaje się prosta - warto zlecić cięcie pleksi profesjonalnym firmom. Jeśli masz dokładnie przygotowany projekt i wiesz, jakie wymiary arkuszy będą Ci potrzebne, możesz wybrać ofertę firmy Karta, właściciela sklepu gabloty.com. Poza różnymi produktami i akcesoriami możesz zamówić odpowiednie tworzywo, a nawet  skorzystać z usługi cięcia pleksi. Wówczas problem, jak ciąć pleksi przestanie Cię martwić.