gablota na sztandar szkolny

Gablota na sztandar do szkoły - gdzie kupić i na co zwracać uwagę?  

Sztandar szkolny jest symbolem małej ojczyzny każdego ucznia i nauczyciela – czyli szkoły. Jest eksponowany w trakcie świąt i najważniejszych wydarzeń szkolnych. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele zachowują najwyższą powagę – nie tylko w trakcie jego uroczystości, ale również w trakcie jego transportu i przechowywania. No właśnie, gdzie powinno się przechowywać sztandar szkolny? W specjalnej gablocie! Jak powinna być wykonana gablota na sztandar szkoły? Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Sprawdźmy!

Gablota na sztandar szkoły

Gablota na sztandar szkoły to standardowa gablota sztandarowa (taka sama jak gablota na sztandar OSP czy gablota na sztandar jednostki wojskowej). Inne nazwy gabloty na szkolny sztandar to witryna sztandarowa, witryna na sztandar szkolny lub po prostu szafka sztandarowa (szafka na sztandar szkolny). Jest to szafka podwieszana o głębokości około 10-15 centymetrów – pozostałe wymiary uzależnione są od wielkości sztandaru, jaki zamierzamy w niej przechowywać. Tego typu szafka może być wykonana z drewna, tworzyw sztucznych bądź metalu. Całość zawsze jest domykana szybą, która może być podnoszona, zamykana jak skrzydło drzwiowe, bądź też rozsuwana. W niektórych gablotach sztandarowych zastosowano dodatkowe rozwiązania techniczne – takie jak siłowniki utrzymujące szybę bądź też oświetlenie wewnętrzne.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie gabloty na sztandar szkolny?

Przy zakupie gabloty na sztandar szkolny należy zwrócić uwagę na kilka czynników:

  • spasowanie elementów obudowy,

  • rodzaj szkła zastosowany w szybie gabloty sztandarowej,

  • zabezpieczenie ramy szafki przed korozją,

  • wymiary gabloty,

  • kolor podłoża części użytkowej gabloty sztandarowej,

  • kolor ramy gabloty sztandarowej.

Spasowanie wszystkich elementów obudowy gabloty sztandarowej jest bardzo ważne – świadczy o solidnym wykonaniu produktu. Jeżeli gablota sztandarowa, którą zamierzamy kupić, ma szpary na łączeniach ramy lub szyba choćby delikatnie o nią haczy przy zamykaniu, to lepiej omijać ten produkt szerokim łukiem. Kolejna sprawa to sprawdzenie, czy elementy szafki zostały pokryte warstwą antykorozyjną – każdy metal ulega korozji, dlatego warto zadbać o to, by szafka przez długo zachowała świeży wygląd. Wymiary gabloty muszą być dopasowane do wymiarów sztandaru – płat sztandaru nie może być złożony czy zrolowany w gablocie, a położony lub rozciągnięty na podłożu części użytkowej. W odpowiednim wyeksponowaniu sztandaru może też pomóc dopasowanie koloru podłoża w gablocie oraz dopasowanie koloru jej ramy. W tym miejscu warto wspomnieć, że na rynku istnieją firmy, które oferują indywidualne dopasowanie koloru tych elementów do wymagań klienta – jedną z nich jest firma Karta prowadząca sklep internetowy z gablotami sztandarowymi pod nazwą Gabloty.com.

Polski producent gablot sztandarowych – sklep Gabloty.com

Przy wyborze odpowiedniej szafki sztandarowej miejmy też na uwadze, że cena zazwyczaj nie idzie w parze z jakością – na rynku dostępnych jest wiele gablot sztandarowych pochodzących od azjatyckich producentów. Do ich wykonania stosuje się niskiej jakości materiały, a sztandar jest symbolem szkoły, pełni funkcję reprezentacyjną i powinien być przechowywany w godnych warunkach. Jeżeli już mowa o niskiej jakości gablotach sztandarowych, to warto też wspomnieć o zamkach. W chińskich gablotach często stosuje się najniższej jakości zamki, które potrafią odmówić posłuszeństwa w najmniej pożądanym momencie. Równie niskiej jakości są kluczyki do tych szafek – wykonane z giętkiego metalu i mogące się złamać przy zbyt dużym oporze w zacinającym się zamku. Dlatego wybierajmy jakościowe produkty pochodzące od polskich producentów – je również możemy kupić w atrakcyjnych cenach, o czym przekonamy się, przeglądając ofertę sklepu Gabloty.com. Znajdziemy w niej szeroki przekrój tablic i gablot sztandarowych – dostosowywanych do potrzeb klienta i wysyłanych darmową, ekspresową wysyłką.