gablota na sztandar wojskowy

Sztandar wojskowy - cena, wymiary, gdzie przechowywać?  

Każda jednostka wojskowa Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej posiada własny sztandar. W trakcie świąt i innych wydarzeń wojskowych żołnierze noszą go z dumą, reprezentując tym samym swoją jednostkę. Jaka jest cena wykonania reprezentacyjnego sztandaru jednostki wojskowej? Jakie wymiary powinien mieć taki sztandar? Kto nadaje sztandar jednostce wojskowej? I wreszcie, gdzie taki sztandar wojskowy najlepiej przechowywać? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszym tekście więc bez zbędnego przedłużania – sprawdźmy!

Sztandar wojskowy – czym jest i kto go nadaje?

Sztandar wojskowy to weksylium będące znakiem oddziału wojskowego. W formie fizycznej taki sztandar składa się:

  • płatu (czasem mylnie określanego jako chorągiew lub flaga),

  • drzewca sztandarowego (kija do sztandaru),

  • głowicy sztandarowej,

  • szarfy.

Płat sztandaru przytwierdzony jest do drzewca sztandarowego materiałowym rękawem. Dodatek stanowią gwoździe ozdobne oraz obszycie dekoracyjną frędzlą. Sztandar wojskowy nadawany jest przez Prezydenta. Aby jednostka wojskowa mogła otrzymać sztandar, musi zostać wcześniej określona przez Ministra Obrony Narodowej jako uprawniona do otrzymania takiego sztandaru. Jeżeli dana jednostka bierze udział w akcji wojskowej, to sztandar przechowywany jest na terenie działań wojennych. W czasie pokoju, sztandary wykorzystuje się najczęściej w trakcie uroczystości wojskowych, w których trakcie pełnią one funkcję reprezentacyjną. Przez większość czasu sztandar przechowywany jest na terenie danej jednostki wojskowej i odpowiada za niego szef sztabu danej jednostki.

Ponieważ sztandar jest symbolem danej jednostki wojskowej, to w trakcie przechowywania go na jej terenie powinien być on odpowiednio przechowywany i w należyty sposób wyeksponowany. Warto więc wybrać reprezentacyjne i bezpieczne miejsce – jest nim zazwyczaj biuro szefa sztabu jednostki. Kiedyś sztandary wieszano na ścianie, jednak dużo bardziej wystawnym sposobem przechowywania jest umieszczenie sztandaru wojskowego w specjalnej gablocie.

Gablota na sztandar wojskowy

Gablota na sztandar wojskowy to oszklona szafka, służąca do wystawiania eksponatów wojskowych. Szafka ta wykonana jest zazwyczaj z drewna bądź metalu, a całość konstrukcji zawsze dopełnia rozsuwana, otwierana lub unoszona szyba. Co wziąć pod uwagę przy zakupie gabloty na sztandar wojskowy?

  • wymiary gabloty,

  • jakość wykonania,

  • sposób otwierania,

  • oświetlenie gabloty,

  • rodzaj wykończenia.

Kolejnym czynnikiem istotnym przy wyborze gabloty oczywiście jest cena, jednak nie należy się wyłącznie nią sugerować. Pamiętajmy, że każdy sztandar pełni funkcję reprezentacyjną, dlatego należy go nie tylko wyeksponować, ale również przechowywać w odpowiednich warunkach. Oczywiście, każda gablota chroni sztandar przed kurzem i innymi zabrudzeniami, jednak sama jakość jej wykonania jest równie ważna. Dlatego warto zadbać o to, aby kupowany sztandar pochodził od sprawdzonego producenta takiego jak Karta – właściciel sklepu gabloty.com, który od ponad 20 lat dostarcza gabloty sztandarowe między innymi dla jednostek OSP i Wojska Polskiego. Produkty tej firmy wykonane są z dbałością o najdrobniejszy detal i przy uwzględnieniu aktualnie panujących trendów.

Najbardziej efektownie prezentują się gabloty drewniane lub też wykonane z aluminium anodowanego na srebrno, lub malowanego na złoto – niezależnie od zastosowanego materiału, powinien być on zabezpieczony przed korozją lub czernieniem. Gablota może być podświetlona, co pozwala na jeszcze lepsze wyeksponowanie sztandaru. Jeżeli zdecydujemy się na zakup podświetlanej gabloty na sztandar wojskowy, to warto wybrać tą z oświetleniem LEDowym, ze względu na to, że jest to typ oświetlenia energooszczędnego. Zwróćmy też uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest szyba – najlepiej, jeżeli jest to szyba wykonana z bezpiecznego szkła akrylowe. Ostatnia sprawa to wymiary – powierzchnia przestrzeni użytkowej gabloty powinna być nieco większa od wymiarów płata sztandaru, dzięki czemu będzie można go dobrze wyeksponować.

Ile kosztuje wykonanie sztandaru wojskowego?

Cena wykonania sztandaru wojskowego wynosi około 4000 złotych. Konkretna wycena uzależniona jest od kilku czynników – między innymi od techniki wykonania, wymiarów, ilości dodatkowych zdobień oraz rodzaju zastosowanego drzewca sztandarowego.