tablica do planowania

Jak planować wydatki?  

W dobie stale rosnącej inflacji ceny wszystkich produktów i usług idą nieubłaganie w górę, w portfelu z miesiąca na miesiąc zostaje coraz mniej pieniędzy, a na kontach bankowych już nie tak powoli zaczynają topnieć nam oszczędności. A co w przypadku, gdy do tego mamy kredyt na głowie i wciąż rosnące stopy procentowe? Niestety nie podamy Wam tutaj gotowych rozwiązań, sami byśmy chcieli takie otrzymać. Jedyne co możemy zaproponować to odpowiednie rozplanowanie swoich wydatków domowych, tak aby nie pociągnęły nas na dno niespodziewane zobowiązania finansowe. Jak zacząć mądrze gospodarować budżetem i od czego zacząć? O tym dowiesz się właśnie w tym artykule. 

Jak planować wydatki osobiste?

Zsumuj wszystkie dochody otrzymane w ciągu miesiąca – zarówno te z miejsca zatrudnienia, jak i dochody pochodzące z prac dodatkowych lub ewentualnego wsparcia rządowego (na przykład w postaci 500+). Kolejna sprawa, to rozpisanie wszystkich stałych wydatków takich jak np. opłaty za mieszkanie, raty kredytów, ubezpieczenie, paliwo lub koszt biletów na komunikację miejską czy kwotę, jaką chcemy miesięczne przeznaczyć na jedzenie. Bilans w tym wypadku powinien być dodatni, gdyż należy się liczyć z tym, że mogą Cię czekać płatności nieregularne i te niespodziewane, które mogą przydarzyć się nam w ciągu tych kilku tygodni, są to np. wizyty u lekarza oraz leki, ubrania, koszty posiadania samochodu (poza paliwem) remont czy naprawa sprzętu domowego. 

Aby wszelkie wydatki mieć pod kontrolą, warto zainwestować w tablicę suchościeralną, dzięki której będziesz mieć na oku swoje bieżące koszta życia. Po podsumowaniu stałych zobowiązań finansowych oraz prawdopodobnej miesięcznej sumy opłat nieregularnych uzyskasz kwotę, która stanowi Twój budżet domowy. Resztę zaoszczędzonych pieniędzy odłóż jako fundusz awaryjny, który przyda Ci się podczas nagłych wydatków, nawet jeśli miałoby to być 50 zł miesięcznie. Co jeżeli nie wykorzystasz tego funduszu? Zostanie na kolejny miesiąc i zasili Twoje oszczędności!

Jak planować wydatki na jedzenie?

Choć trudno jest przewidzieć stałą, nieprzekraczalną kwotę, którą będziemy przeznaczać na zakupy spożywcze, to my jednak sugerujemy, aby taką obrać. Oczywiście, nie zawsze mamy ochotę na te same produkty, a cena konkretnego artykułu spożywczego różnić się może między dyskontami. Warto jednak stosować się do kilku rad, które pozwolą zaoszczędzić Ci nie takie małe pieniądze:

  • porównuj ceny i promocje w różnych sklepach, sprawdź, gdzie najbardziej opłaca się je zrobić;

  • na zakupy chodź tylko z listą, pozwoli to uniknąć niepotrzebnych produktów w Twojej lodówce;

  • porównuj ceny podobnych artykułów w przeliczeniu za kilogram czy litr, wtedy najlepiej widać różnicę;

  • kupuj większe opakowania produktów, które wolno się psują, są one często tańsze od tych w małych opakowaniach;

  • jeżeli wiesz, że nie zdążysz czegoś zjeść – zamroź lub zakonserwuj w inny sposób – zjesz później;

  • jeśli możesz, samodzielnie produkuj żywność np. hoduj zioła czy pomidory na balkonie.

Jak planować wydatki w firmie? 

Prowadząc działalność gospodarczą, należy liczyć się z tym, że Twoje przychody nie będą regularne, co mamy zapewnione pracując na etacie. Tym właśnie różni się budżet domowy od firmowego, w którym nie jesteśmy w stanie przewidzieć stałych wpływów oraz częściej musimy być gotowi na niespodziewane wydatki np. w przypadku nagłych inwestycji. Warto jednak zacząć od tego samego kroku, jakim jest wypisanie wszystkich stałych i pewnych miesięcznych zobowiązań finansowych np. wynajem biura, koszty zatrudnienia pracowników czy podatki, a te zmienne – uśrednić. Dzięki temu wyklaruje Ci się Twój firmowy budżet. Należy też mieć pod kontrolą wszelkie niespodziewane płatności i zapisywać je w jednym miejscu. Ważne jest także minimalizowanie kosztów. Może któryś z wydatków jest Ci zbędny albo istnieje tańszy dostawca lub zamiennik danego surowca?

Oszczędności powstają wtedy, kiedy wszystkie wydatki – zarówno te osobiste, jak i firmowe, masz pod stałą kontrolą. To złota zasada oszczędzania, którą warto zapamiętać. Warto  budować poduszkę finansową, która będzie Twoim zabezpieczeniem, szczególnie w dzisiejszych, niepewnych czasach. Dlatego kolejną sprawą jest trzymanie ręki na pulsie nie tylko wydatków, ale również oszczędności. Świadomość o wysokości odłożonej kwoty daje nie tylko poczucie bezpieczeństwa, lecz również pewność siebie przy podejmowaniu wyzwań i inwestycji w dobie szalejącej inflacji.