Polerowanie plexi - jak to zrobić poprawnie?

Polerowanie plexi - jak to zrobić poprawnie?  

4 metody polerowania plexi

Polerowanie pleksi pastą do mycia zębów

Jedną z najpopularniejszych metod jest polerowanie przeźroczystego plastiku pastą do mycia zębów.  Ta metoda, która nadaje się podczas polerowania powierzchni, które mają niewielkie rysy. Polerując plexi pastą do mycia zębów, nakładaj ją kolistymi ruchami za pomocą waty. Pierwsze polerowanie może nie przynieść odpowiednich rezultatów, dlatego może okazać się, że będziesz musiał powtórzyć tę czynność kilka razy. 

Polerowanie plexi pastą polerską 

To najprostsza oraz najtańsza metoda, którą możesz wykorzystać podczas polerowania prostych elementów, formatek plexi dostępnych w sklepie internetowym Gabloty. Do polerowania plexi będziesz potrzebować: 

  • Papier wodny o gradacji: 400g, 800g, 1000g,1500h 2000g;

  • Pastę polerską; 

  • Szmatka bawełniana; 

Przed rozpoczęciem polerowania namaczaj papier przez 15 minut. Następnie rozpocznij polerowanie przeźroczystego plastiku. Wykonuj je określonymi partiami, gdy zakończysz jedną, opłucz plexi wodą i poleruj za pomocą papierów o kolejnych gradacjach. Na koniec zastosuj pastę polerską. Nanieś ją na bawełnianą szmatkę i kulistymi ruchami wcieraj ją w przeźroczysty plastik. 

Jeśli masz formatkę z plexi ze sklepu Gabloty i chcesz zeszklić ją, wygładź ją, używając ostrego noża.   Następnie wypoleruj za pomocą szmatki bawełnianej i pasty polerskiej.

Polerowanie plexi za pomocą palnika acetylenowo – tlenowego

Ta technika jest trudniejszą od poprzedniej. Zanim rozpoczniesz pracę nad polerowaniem przeźroczystego plastiku, usuń z miejsca pracy przedmioty, które są łatwopalne. Przymocuj element z plexi tak, aby polerowana krawędź znalazła się w powietrzu. Zwróć uwagę na to, aby końcówka palnika znalazła się około od 3 cm do 5 cm od płyty, a temperatura była w zakresie pomiędzy 2700 stopni Celsjusza, a 2900 stopni Celsjusza. Przesuwaj płomień szybko, dzięki temu unikniesz zapalenia się tworzywa sztucznego i powstawania bąbli. Kiedy zakończysz polerowanie plexi, nie dotykaj materiału. Dlatego, że możesz się poparzyć przez gorący plastik. 

Polerowanie plexi metodą diamentową

Polerowanie przeźroczystego plastiku, możesz wykonać także za pomocą maszyny z frezem diamentowym. Podczas stosowania tej metody ścina się niewielką ilość materiału. Tę technikę można zastosować jedynie dla prostych elementów, takich jak formatki plexi, które są znajdują się w ofercie sklepu internetowego Gabloty. Po wykonaniu takiej obróbki krawędź elementów plastikowych jest wyszlifowana, jak i krystaliczna. Polerowania metodą diamentową, nie wykonasz samodzielnie. Jeśli chcesz skorzystać z tej metody, zleć przeprowadzenie polerowania firmie specjalizują się w tym.  

O czym warto pamiętać w trakcie polerowania plexi?

Polerowanie przeźroczystego plastiku, zacznij od oczyszczenia go. Dokładnie przyjrzyj się uszkodzeniom. Dzięki temu będziesz mieć pewność co do tego, którą metodę powinieneś wybrać.  Następnie wszystkie powierzchnie, które nie mają być polerowane, dokładnie zabezpiecz. Jeśli polerujesz przy użyciu papieru ściernego, złóż go dokładnie. Gdy do obróbki plexi użyjesz szlifierki oraz wiertarki, nie rozgrzewaj za bardzo tworzywa, ponieważ będzie deformować się w trakcie polerowania. Może to także spowodować wtapianie się pasty w struktury plexi. Wybierając pastę polerską, zwróć uwagę na jej właściwości. Pamiętaj o tym, że pasty różnią się od siebie twardością oraz wielkością drobin. Jeśli nie dobierzesz pasty prawidłowo, możesz mieć problem z usunięciem jej pozostałości ze szkła akrylowego. 

Potrzebujesz wysokiej jakości formatek plexi, które będziesz mógł samodzielnie polerować? Koniecznie zapoznaj się z propozycją sklepu internetowego Gabloty.