Wiercenie w plexi

Wiercenie w plexi  

Jak bezpiecznie wywiercić dziurę w pleksie?

Co to jest plexi?

Plexi to tworzywo sztuczne, nazywane polimetakrylanem metalu, a  potocznie - szkłem akrylowym albo szkłem organicznym. Nie tłucze się tak jak szkło, dlatego szkło jest zastępowane właśnie plexi. Jej zaletą jest to, że jest lżejsza oraz bezpieczniejsza. Dlatego jest często stosowana w placówkach, w których przebywają dzieci. Formatka plexi powstaje w wyniku polimeryzacji. Plexi jest materiałem, który jest plastyczny, dlatego już w temperaturze 115 stopni Celsjusza można zmieniać jego kształt.  Wśród najważniejszych właściwości warto wymienić: przezroczystość światła widzialnego w 92%, temperaturę 80 stopni Celsjusza, w której może być użytkowana. Szkło akrylowe jest wytrzymałe na rozciąganie i ściskanie, dlatego może być stosowane w wielu branżach: architekturze, czy też przemyśle. Formatki plexi mogą mieć różne rozmiary. W sklepie internetowym Gabloty dostępne są formatki o wymiarach: 5×5 cm, 5×10 cm, 10×10 cm oraz większych. Występują w grubościach: 1,8 mm, 3 mm oraz 4 mm. 

Jakiej średnicy ma być otwór?

Zanim wybierzesz wiertła do wywiercenia w plexi, zastanów się nad tym, jakiej średnicy ma być otwór. Dopasuj go do rozmiaru formatki pleksi. Wśród dostępnych produktów, występują formatki plexi o wymiarach: 5×5 cm, 5×10 cm, 10×15 cm, ×15×20 cm oraz większych. Formatki pleksi mają grubość: 1,8 mm, 3mm, 4mm oraz 5mm. Jeśli zdecydujesz się na wiercenie w plexi o wymiarze 4 mm, nie musisz używać do tego specjalnego wiertła do plastiku, ale wystarczy  wiertło do metalu. 

Podczas wiercenia, musisz uważać na to, aby wiertarka nie nagrzewała nadmiernie formatki plexi, dlatego że może to spowodować topienie się materiału. Przez to otwór nie będzie wyglądał estetycznie. Pamiętaj także o tym, żeby pleksi była stabilnie przymocowana i dociśnięta. Dzięki temu przechodzące przez płytę wiertło nie będzie powodować podrywania jej. 

Natomiast, jeśli zależy Ci na tym, aby wywiercić otwór o średnicy większej niż 4 mm, a maksymalnie do 34 mm, możesz użyć do tego wiertła stożkowego bądź choinkowego. Pamiętaj o tym, że większy otwór możesz wyciąć za pomocą wyrzynarki lub frezarki. 

Jak przygotować formatkę plexi do wiercenia? 

Niezależnie od tego, na jaki rozmiar formatki plexi, zdecydujesz się, do wiercenia w plexi, przygotuj wiertarkę z płynną regulacją obrotów. Przed rozpoczęciem prac, przymocuj materiał w ten sposób, aby był stabilny i nie przesuwał się. Jeśli zależy Ci na tym, aby utrzymać kąt 90 stopni, użyj wiertarki stołowej. Dzięki niej ochronisz miejsce, w którym wiercisz otwór w plexi. 

Od czego warto rozpocząć wiercenie w pleksi? 

Kiedy zdecydujesz jakiej średnicy ma być otwór w plexi, zaznacz miejsce, w którym ma być wykonany otwór i zacznij wiercić. Jeśli na formatce plexi znajduje się folia, nie zdejmuj jej, dzięki temu unikniesz uszkodzenia materiału. Następnie zacznij rozwiercać otwór za pomocą wiertła o połowę mniejszego. Nawiercaj otwór w środku i rozwiercaj go. Jeśli wiercisz otwór w płycie o większej grubości, na bieżąco usuwaj powstający wiór, ponieważ gromadząc się, może doprowadzić do spiekania się resztek pleksi. 

Jakich narzędzi potrzebujesz do wywiercenia otworu w plexi? 

Do wywiercenia dziury w plexi oraz pozostałych tworzywach sztucznych potrzebujesz: 

  • Wiertła do plastiku i metalu, na przykład HSS lub SHSS z ostrzami z węglików spiekanych;

  • Wiertło stożkowe lub stopniowe; 

  • Otwornicę do drewna oraz metalu – okaże się niezwykle przydatna, jeśli chcesz wiercić otwory o większej średnicy;

  • Wiertła do drewna łopatkowego – zawiera centralne ostrze, a to sprawia, że możesz wykonać otwór naprawdę dokładnie. 

  • Wiertarki; 

Dobierz wiertło tak samo, jak to robisz, kiedy wiercisz w metalu. Różnica pomiędzy wierceniem w metalu, a plastiku polega na stosowaniu odmiennych prędkości oraz innego nacisku. 

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego Gabloty.com.