Gablota na motyle
Gablota na motyle – idealne miejsce na okazy
Spośród wielu zajęć hobbystycznych jednym z najbardziej wdzięcznych i ciekawych jest na pewno chwytanie i kolekcjonowanie motyli. Motylarze, bo tak nazywane są osoby, które zajmują się chwytaniem tych pięknych owadów, mają różne sposoby na przechowywanie swoich zasuszonych okazów. Bardzo często owady są trzymane w tzw. pudłach entomologicznych. Takie pudło jest bardzo podobne do gabloty na motyle ( która to jest przedmiotem naszego zainteresowania), z tą różnicą, że o ile gablota na motyle posiada szybę, o tyle pudło entomologiczne zawiera drewnianą płytę. Innym pojemnikiem na motyle używanym przez motylarzy jest zwykłe pudło z zawiasami po jakimś produkcie. Często wykorzystywane są do gromadzenia kolekcji na przykład pudełka po cygarach. Niestety nie są one zbyt szczelne, dlatego stosowanie ich wiąże się z ryzykiem uszkodzenia zasuszonych motyli przez szkodniki. Kolejnym popularnym sposobem przechowywania okazów motyli jest trzymanie ich w plastikowych pojemnikach, w które pakowane są produkty spożywcze. Po usunięciu produktu, pudełko takie doskonale nadaje się do trzymania w nim owadów. Najlepiej sprawdzają się tutaj grube pojemniki po lodach, trzeba jednak pamiętać o tym, że pudełka po najtańszych lodach mają bardzo cienkie ścianki, dlatego też są one za słabe do trzymania w nich pięknych okazów motyli. Pojemniki po żywności użytkuje się w ten sposób, iż na ich dnie umieszcza się taką samą piankę, jaką posiada gablota na motyle. Nie dysponując taką pianką, można postarać się o kawałek styropianu, który także spełni swoją funkcję znakomicie. Motyle nierozpięte można przechowywać w specjalnych kopertach, które wykonuje się często samodzielnie z kalki kreślarskiej lub papieru śniadaniowego.
Powyższe rozważania skłaniają do następującego wniosku: do przechowywania owadów najlepiej nadają się jednak gabloty na motyle. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że gablota na motyle jest oszklona, można więc do woli przyglądać się okazom w niej umieszczonym. Gabloty na motyle są również stabilne i mocne. Umieszczenie w nich motyli sprawia, że pozostają one uruchomione na zawsze. Nie grozi im przypadkowe zgniecenie, uszkodzenie. Szczelne gabloty na motyle chronią okazy przed wszelkimi szkodnikami, które nie mogą się dostać do środka. Zasuszone motyle mocuje się wewnątrz gabloty za pomocą szpilki, która wbijana jest w charakterystyczną piankę. Układ okazów jest dowolny, zależy tylko i wyłącznie od pomysłu hobbysty. Bardzo często gablota na motyle zawiera szereg kartoników, które pełnią funkcję specyficznych segregatorów, pomagających oddzielić od siebie różne grupy owadów. Gabloty na motyle mogą być więc modyfikowane przez użytkownika na różne sposoby.
Gabloty na motyle – kupić czy zrobić samemu?
Niektórzy zastanawiają się czy lepsze są gabloty na motyle domowej roboty, czy te gotowe, oferowane w sklepach. Na korzyść gotowych produktów przemawia to, że ich tworzeniem zajmują się fachowcy, którzy wiedzą, co łączyć z czym, jak wykonać produkt, by spełniał on swoje funkcje jak najlepiej. Na stronie internetowego sklepu gabloty.com można zapoznać się z szeroką ofertą produktów, które są dopasowane do różnych klientów i przeznaczone do szerokiego zastosowania. Do gromadzenia kolekcji owadów można użyć na przykład gabloty na klucze GO-KL, która po drobnej modyfikacji, zamontowaniu w niej pianki na szpilki, może służyć właśnie jako gablota na motyle. Można wybrać produkt z pojedynczymi lub podwójnymi drzwiami. Gabloty na motyle można również stworzyć z wewnętrznych gablot ogłoszeniowych. Do dużego zbioru motyli można wykorzystać, widoczne na stronie gabloty.com, estetyczne gabloty ogłoszeniowe. Są one dość duże i po modyfikacji będą z pewnością doskonale nadawały się na nowe mieszkanie kolekcji. Gablota na motyle może być oczywiście zamówiona indywidualnie. Na stronie sklepu zamieszczone są informacje kontaktowe, telefon i adres e-mail, dzięki którym można bezpośrednio połączyć się z obsługą sklepu i złożyć indywidualne zamówienie.